Competition Results 2009

We attended 16 events and returned with 42 medals/trophies - Gold (12) Silver (9) Bronze (21)

Click the event title to see the individual results.

Date Event Location Squad Gold Silver Bronze
28-11-2009 Nottingham Festival of JudoNottingham 8 2 3 3
22-11-2009 Bev Price Team ChampionshipsWalsall 4 0 0 1
01-11-2009 East Midlands ClosedNottingham 7 1 1 2
10-10-2009 British ChampionshipsSheffield 1 0 0 0
09-10-2009 British ChampionshipsSheffield 1 0 0 0
13-09-2009 Midland Area TrialsWalsall 2 0 0 1
06-09-2009 Heart of England OpenNIA Birmingham 3 0 0 0
28-06-2009 Kent InternationalCrystal Palace 3 0 0 0
27-06-2009 Kent InternationalCrystal Palace 5 1 0 1
20-06-2009 Nottinghamshire Youth GamesNottingham 14 4 4 6
14-06-2009 Goole Youth and Senior OpenGoole 3 1 1 1
31-05-2009 AJ Junior OpenWelshpool 5 2 0 2
10-05-2009 61 Judo Club OpenHigh Wycombe 4 0 0 2
26-04-2009 Thomas Deacon OpenPeterborough 5 0 0 2
12-04-2009 Agglorex TrophyBelgium 7 1 0 0
01-02-2009 Midland Area u20 Age BandWalsall 3 0 0 0

Nottingham Festival of Judo Individual Results

Name Category Result
Tyla Peters Girls u28kg Gold
Joshua Warren Boys u50kg Gold
Jack Hopewell Boys u32kg Silver
Katie St-Gallay Girls u28kg Silver
Samuel Warren Boys +57kg Silver
Brandon Allsebrook Boys u30kg Bronze
Ivan Thornton Boys u43kg Bronze
Ethan Ward Boys u26kg Bronze

Bev Price Team Championships Individual Results

Name Category Result
Marija Beliukeviciute Lightweight Girls Team Bronze
William Humphreys Heavyweight Boys Team  
Isaac Scothern Heavyweight Boys Team  
Katie St-Gallay Lightweight Girls Team B  

East Midlands Closed Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Boys Cat B +60kg Gold
Marija Beliukeviciute Girls Cat B u40kg Silver
Kyle Haskey Boys Cat A u24kg Bronze
Emari Robinson Boys Cat A u50kg/+50kg Bronze
Conor Humphreys Boys Cat B u42kg  
Joshua Lane Boys Cat A u42kg  
Megan O'Sullivan Girls Cat A u44kg  

British Championships Individual Results

Name Category Result
Jonjo Riley Junior Men u100kg  

British Championships Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Cadet Boys u66kg  

Midland Area Trials Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Cadet Boys u66kg Bronze
Arunas Beliukevicius Junior Men u60kg  

Heart of England Open Individual Results

Name Category Result
Arunas Beliukevicius Young Men D Band u60kg  
William Humphreys Young Men C Band u66kg  
Jonjo Riley Young Men D Band +90kg  

Kent International Individual Results

Name Category Result
Arunas Beliukevicius Youth u60kg  
Jonjo Riley Men u100kg  
Isaac Scothern Youth u60kg  

Kent International Individual Results

Name Category Result
Reece Hayden Junior Yellow u60kg Gold
Marija Beliukeviciute Junior Orange/Green u32kg Bronze
Conor Humphreys Junior Orange/Green u38kg  
William Humphreys Junior Blue/Brown u66kg  
Joseph Lane Junior Blue/Brown u55kg  

Nottinghamshire Youth Games Individual Results

Name Category Result
Marija Beliukeviciute Gold
Mason Cooke Gold
Kyle Haskey Gold
William Humphreys Gold
Chloe Keeton Silver
Joseph Lane Silver
Katie St-Gallay Silver
Tom Williams Silver
Reece Hayden Bronze
Conor Humphreys Bronze
Joshua Lane Bronze
Connor Leighton Bronze
Isaac Scothern Bronze
Thomas Viles Bronze

Goole Youth and Senior Open Individual Results

Name Category Result
Jonjo Riley u19 +80kg Gold
Arunas Beliukevicius u19 u60kg Silver
William Humphreys u19 u66kg Bronze

AJ Junior Open Individual Results

Name Category Result
Marija Beliukeviciute u12 7th Mon & Over u32kg Gold
William Humphreys u16 7th Mon & Over u66kg Gold
Arunas Beliukevicius u16 7th Mon & Over u60kg Bronze
Conor Humphreys u12 7th Mon & Over u38kg Bronze
Joseph Lane u16 7th Mon & Over u55kg  

61 Judo Club Open Individual Results

Name Category Result
Arunas Beliukevicius u16 u60kg Bronze
William Humphreys u16 u60kg Bronze
Reece Hayden u16 u60kg  
Isaac Scothern u16 u60kg  

Thomas Deacon Open Individual Results

Name Category Result
Arunas Beliukevicius u16 u55kg Bronze
William Humphreys u16 u60kg Bronze
Reece Hayden u16 u60kg  
Joseph Lane u16 u55kg  
Isaac Scothern u20 u60kg  

Agglorex Trophy Individual Results

Name Category Result
Marija Beliukeviciute 1999-2000 u32kg Gold
Arunas Beliukevicius 1993-1994 u55kg  
Reece Hayden 1993-1994 u60kg  
Conor Humphreys 1997-1998 u38kg  
William Humphreys 1993-1994 u55kg  
Joseph Lane 1996-1995 u55kg  
Isaac Scothern 1993-1994 u60kg  

Midland Area u20 Age Band Individual Results

Name Category Result
Arunas Beliukevicius 1993-1994 u55kg  
William Humphreys 1993-1994 u60kg  
Conor Humphreys 1997-1998 u38kg