Competition Results 2010

We attended 19 events and returned with 50 medals/trophies - Gold (16) Silver (16) Bronze (18)

Click the event title to see the individual results.

Date Event Location Squad Gold Silver Bronze
28-11-2010 Bev Price Team ChampionshipsWalsall 7 0 0 2
14-11-2010 East Midlands ClosedNottingham 5 0 3 0
17-10-2010 Nottm Mini-Mon & Senior KyuNottingham 7 1 2 2
10-10-2010 British ChampionshipsIceSheffield 1 0 0 0
26-09-2010 Higashi OpenSpilsby 4 2 2 0
19-09-2010 Midland Area TrialsWalsall 2 0 1 1
05-09-2010 Heart of EnglandBirmingham 2 0 0 0
18-07-2010 Welsh U20 Age Band ChampionshipsCardiff 2 1 0 1
11-07-2010 Nottinghamshire Youth GamesNottingham 12 6 2 4
26-06-2010 Kent InternationalCrystal Palace 2 0 0 0
20-06-2010 Nottingham OpenNottingham 9 1 0 3
25-04-2010 Midland Area Green & UnderWalsall 3 0 1 0
25-04-2010 Thomas Deacon u20 ChampionshipsPeterborough 3 1 0 0
10-04-2010 Nottingham Red Belt RumbleNottingham 9 3 2 4
28-03-2010 North of England Age BandedBradford 2 0 1 0
20-03-2010 British Schools Individual ChampionshipsEIS Sheffield 3 1 1 0
21-02-2010 NW Area U20 Age Band ChampionshipsSt. Helens 1 0 0 0
06-02-2010 Bristol Classic Open ChampionshipsBristol 1 0 1 0
31-01-2010 Midland Area U20 Age Band ChampionshipsWalsall 1 0 0 1

Bev Price Team Championships Individual Results

Name Category Result
Arunas Beliukevicius Kyu Grade Mens Team A Bronze
William Humphreys Kyu Grade Mens Team A Bronze
Marija Beliukeviciute Lightweight Girls Team B  
Liam Gleeson Heavyweight Boys Team C  
Jack Hopewell Lightweight Boys Team B  
Isaac Scothern Kyu Grade Mens Team B  
Ethan Ward Lightweight Boys Team B  

East Midlands Closed Individual Results

Name Category Result
Marija Beliukeviciute Girls u12 u36kg Silver
Liam Gleeson Boys 12-15 +60kg Silver
Wiktor Gojtka Boys u12 u27kg Silver
Jack Hopewell Boys u12 u38kg  
Joshua Williamson Boys u12 u38kg 5th Place

Nottm Mini-Mon & Senior Kyu Individual Results

Name Category Result
Arunas Beliukevicius Men u66kg Gold
Beth Cutts Girls u32kg Silver
William Humphreys Men u73kg Silver
Wiktor Gojtka Boys u27kg Bronze
Jack Hopewell Boys u34kg Bronze
Brandon Allsebrook Boys u34kg  
Lewis Askew Boys u30kg  

British Championships Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Junior Men u66kg  

Higashi Open Individual Results

Name Category Result
Marija Beliukeviciute Girls u36kg Gold
William Humphreys Men u66kg Gold
Chloe Keeton Girls u40kg Silver
Ethan Ward Boys u30kg Silver

Midland Area Trials Individual Results

Name Category Result
Conor Humphreys Pre Cadet Boys u46kg Silver
William Humphreys Junior Boys u66kg Bronze

Heart of England Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Junior Boys u73kg  
Conor Humphreys Pre Cadet Boys u46kg  

Welsh U20 Age Band Championships Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Cadet Boys u66kg Gold
Conor Humphreys Pre-Cadet Boys u42kg Bronze

Nottinghamshire Youth Games Individual Results

Name Category Result
Marija Beliukeviciute Girls u36kg Gold
Wiktor Gojtka Boys u27kg Gold
Conor Humphreys Boys u46kg Gold
William Humphreys Boys +55kg Gold
Katie St-Gallay Girls u32kg Gold
Ethan Ward Boys u30kg Gold
Francis Pritchard Boys u27kg Silver
Joshua Williamson Boys u42kg Silver
Beth Cutts Girls u32kg Bronze
Jack Hopewell Boys u38kg Bronze
Harry Jennings Boys u30kg Bronze
Jack Mawer Boys u30kg Bronze

Kent International Individual Results

Name Category Result
Marija Beliukeviciute Girls 7-12 Mon u36kg  
William Humphreys Boys 13-18 Mon u66kg  

Nottingham Open Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Boys u16 u66kg Gold
Marija Beliukeviciute Girls u12 u36kg Bronze
Conor Humphreys Boys u16 u42kg Bronze
Joshua Williamson Boys u12 u38kg Bronze
Brandon Allsebrook Boys u12 u34kg  
Wiktor Gojtka Boys u12 u27kg  
Joseph Lane Boys u16 u55kg  
Jack Mawer Boys u12 u34kg  
Ethan Ward Boys u12 u30kg 5th Place

Midland Area Green & Under Individual Results

Name Category Result
Marija Beliukeviciute Girls 7-12 Mon u36kg Silver
Brandon Allsebrook Boys Nov-6 Mon u34kg  
Ethan Ward Boys Nov-6 Mon u30kg  

Thomas Deacon u20 Championships Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Boys u16 u66kg Gold
Arunas Beliukevicius Men u66kg  
Conor Humphreys Boys u16 u42kg  

Nottingham Red Belt Rumble Individual Results

Name Category Result
Brandon Allsebrook Boys Group 5 Gold
Ewan Moye Boys Group 8 Gold
Emari Robinson Boys Group 12 Gold
Dylan Allsebrook Boys Group 11 Silver
Ethan Ward Boys Group 4 Silver
Jack Hopewell Boys Group 6 Bronze
Jack Mawer Boys Group 5 Bronze
Francis Pritchard Boys Group 2 Bronze
Joshua Williamson Boys Group 8 Bronze

North of England Age Banded Individual Results

Name Category Result
Arunas Beliukevicius Boys Cat D u66kg Silver
William Humphreys Boys Cat D u66kg  

British Schools Individual Championships Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Year 10/11 Boys u66kg Gold
James Noble Year 10/11 Boys u60kg Silver
Arunas Beliukevicius Year 12/13 Boys u66kg 5th Place

NW Area U20 Age Band Championships Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Cadet Boys u66kg 5th Place

Bristol Classic Open Championships Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Boys u16 u66kg Silver

Midland Area U20 Age Band Championships Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Cadet Boys u66kg Bronze