Competition Results 2012

We attended 14 events and returned with 27 medals/trophies - Gold (10) Silver (6) Bronze (11)

Click the event title to see the individual results.

Date Event Location Squad Gold Silver Bronze
04-11-2012 Samurai Green and UnderKidderminster 2 1 0 1
21-10-2012 Nottingham Red Belt Rumble IINottingham 2 1 0 1
30-09-2012 British Championships for 10 & 11 Year OldsSt.Helens 2 1 0 0
23-09-2012 Nottingham Mini-Mon and Senior Kyu OpenNottingham 4 0 2 2
08-07-2012 Nottinghamshire ClosedNottingham 3 2 0 1
17-06-2012 Nottingham OpenNottingham 4 1 2 0
20-05-2012 Samurai Junior Grade BandKidderminster 3 1 0 2
29-04-2012 Thomas Deacon ChampionshipsPeterborough 3 0 2 1
15-04-2012 Samurai Senior Kyu Grade OpenKidderminster 1 1 0 0
07-04-2012 Soevereign JudocupBelgium 2 1 0 1
18-03-2012 Nottm Red Belt RumbleNottingham 2 1 0 1
10-03-2012 British Schools ChampionshipsSheffield 2 0 0 0
26-02-2012 Goole u12 ChampionshipsGoole 2 0 0 1
29-01-2012 Midland Area U20 Age Band ChampionshipsWalsall 2 0 0 0

Samurai Green and Under Individual Results

Name Category Result
Ethan Ward Boys u34kg Gold
Jack Hopewell Boys u42kg Bronze

Nottingham Red Belt Rumble II Individual Results

Name Category Result
Connor Tait Boys u30kg Gold
Ellie Tait Girls u27kg Bronze

British Championships for 10 & 11 Year Olds Individual Results

Name Category Result
Ethan Ward Boys u34kg Gold
Jack Hopewell Boys u42kg 5th Place

Nottingham Mini-Mon and Senior Kyu Open Individual Results

Name Category Result
Arunas Beliukevicius Men u73kg Silver
William Humphreys Men u81kg Silver
Ellie Tait Girls u25kg Bronze
Connor Tait Boys u30kg Bronze

Nottinghamshire Closed Individual Results

Name Category Result
Ellie Tait Girls Red Belts -28kg Gold
Connor Tait Boys Red Belts -28kg Gold
Reiss McLaren-Meller Boys Red Belts -28kg Bronze

Nottingham Open Individual Results

Name Category Result
Arunas Beliukevicius Men -73kg Gold
Marija Beliukeviciute Girls u16 u40kg Silver
Ethan Ward Boys u12 u34kg Silver
Conor Humphreys Boys u16 u66kg  

Samurai Junior Grade Band Individual Results

Name Category Result
Connor Tait Boys Red Belts Gold
Conor Humphreys Boys Green & Blue +50kg Bronze
Ethan Ward Boys Yellow & Orange Bronze

Thomas Deacon Championships Individual Results

Name Category Result
William Humphreys Men -73kg Silver
Ethan Ward u12 Boys u34kg Silver
Jack Hopewell u12 Boys u42kg Bronze

Samurai Senior Kyu Grade Open Individual Results

Name Category Result
Arunas Beliukevicius Men u73kg Gold

Soevereign Judocup Individual Results

Name Category Result
Ethan Ward Boys u34kg Gold
Jack Hopewell Boys u42kg Bronze

Nottm Red Belt Rumble Individual Results

Name Category Result
Connor Tait Boys Group 6 Gold
Ellie Tait Girls Group 1 Bronze

British Schools Championships Individual Results

Name Category Result
Jack Hopewell Year 6/7 Boys u42kg  
Ethan Ward Year 6/7 Boys u34kg  

Goole u12 Championships Individual Results

Name Category Result
Jack Hopewell Boys u12 u42kg Bronze
Ethan Ward Boys u12 u34kg 5th Place

Midland Area U20 Age Band Championships Individual Results

Name Category Result
Marija Beliukeviciute Girls u40kg 5th Place
William Humphreys Men u73kg