Competition Results 2013

We attended 16 events and returned with 42 medals/trophies - Gold (15) Silver (13) Bronze (14)

Click the event title to see the individual results.

Date Event Location Squad Gold Silver Bronze
08-12-2013 British Pre-Cadet ChampionshipsSheffield 2 0 0 0
24-11-2013 East Midlands OpenNottingham 4 0 0 3
13-10-2013 Red Belt Rumble IINottingham 3 1 2 0
22-09-2013 British Championships for 10-12 Year OldsKidderminster 4 1 0 0
01-09-2013 Nottm Mini-Mon and Senior Kyu OpenNottingham 5 2 0 1
27-07-2013 West of England OpenSwindon 2 0 1 0
07-07-2013 Nottinghamshire ClosedNottingham 7 3 3 1
29-06-2013 Kent InternationalCrystal Palace 3 0 0 0
09-06-2013 Nottingham OpenNottingham 5 1 1 3
28-04-2013 Cobra Judo Red Belt RumbleNottingham 5 1 2 2
28-04-2013 Thomas Deacon OpenPeterborough 3 1 2 0
13-04-2013 Soevereign JudocupBelgium 3 1 1 0
24-03-2013 Nottingham Senior Kyu OpenNottingham 2 2 0 0
09-03-2013 British Schools ChampionshipsSheffield 3 0 0 1
17-02-2013 Nottingham Red Belt RumbleNottingham 4 1 1 2
03-02-2013 Midland Area Age BandsWalsall 4 1 0 1

British Pre-Cadet Championships Individual Results

Name Category Result
Jack Hopewell Boys u50kg  
Ethan Ward Boys u42kg 5th Place

East Midlands Open Individual Results

Name Category Result
Jack Hopewell PCB-50kg Bronze
Connor Tait PCB-34kg Bronze
Ethan Ward PCB-42kg Bronze
Brandon Allsebrook PCB-42kg  

Red Belt Rumble II Individual Results

Name Category Result
Peter Harcsa-Pinter Boys u28kg Gold
Ace Crawley Boys u29kg Silver
Rebecca McQuone Girls u65kg Silver

British Championships for 10-12 Year Olds Individual Results

Name Category Result
Jack Hopewell Boys u50kg Gold
Brandon Allsebrook Boys u42kg  
Connor Tait Boys u30kg 5th Place
Ethan Ward Boys u38kg  

Nottm Mini-Mon and Senior Kyu Open Individual Results

Name Category Result
Connor Tait Boys u34kg Gold
Ellie Tait Girls u25kg Gold
Dylan Tait Boys u27kg Bronze
Kyra Pidduck-Bedulskis Girls u36kg  
Taylor Smith Boys u34kg  

West of England Open Individual Results

Name Category Result
Jack Hopewell Boys u50kg Silver
Connor Tait Boys u30kg  

Nottinghamshire Closed Individual Results

Name Category Result
Jack Hopewell Boys u50kg Gold
Kyra Pidduck-Bedulskis Girls u32kg Gold
Ethan Ward Boys u38kg Gold
Peter Harcsa-Pinter Boys u34kg Silver
Rebecca McQuone Girls +52kg Silver
Taylor Smith Boys u30kg Silver
Brandon Allsebrook Boys u42kg Bronze

Kent International Individual Results

Name Category Result
Brandon Allsebrook u42kg  
Jack Hopewell u50kg  
Ethan Ward u38kg  

Nottingham Open Individual Results

Name Category Result
Ethan Ward Boys u38kg Gold
Arunas Beliukevicius Men -81kg Silver
Brandon Allsebrook Boys u42kg Bronze
Jack Hopewell Boys u50kg Bronze
Connor Tait Boys u30kg Bronze

Cobra Judo Red Belt Rumble Individual Results

Name Category Result
Peter Harcsa-Pinter Boys u27kg Gold
Rebecca McQuone Girls u58kg Silver
Dylan Tait Boys u24kg Silver
Renee Holland Girls u30kg Bronze
Danae Spademan Girls u40kg Bronze

Thomas Deacon Open Individual Results

Name Category Result
Ethan Ward Boys u38kg Gold
Arunas Beliukevicius Men -81kg Silver
Jack Hopewell Boys u50kg Silver

Soevereign Judocup Individual Results

Name Category Result
Jack Hopewell Boys u46kg Gold
Ethan Ward Boys u38kg Silver
Arunas Beliukevicius Men -73kg  

Nottingham Senior Kyu Open Individual Results

Name Category Result
Arunas Beliukevicius Men -73kg Gold
William Humphreys Men -81kg Gold

British Schools Championships Individual Results

Name Category Result
Jack Hopewell Boys u46kg Bronze
Brandon Allsebrook Boys u42kg 5th Place
Ethan Ward Boys u38kg  

Nottingham Red Belt Rumble Individual Results

Name Category Result
Connor Tait Boys u29kg Gold
Ellie Tait Girls u26kg Silver
Rebecca McQuone Girls u66kg Bronze
Danae Spademan Girls u39kg Bronze

Midland Area Age Bands Individual Results

Name Category Result
Jack Hopewell Boys u46kg Gold
Ethan Ward Boys u38kg Bronze
Brandon Allsebrook Boys u42kg  
Connor Tait Boys u30kg